Ako lacno a efektívne prerobiť starý kotol na plne automatický kotol na pelety

Ako lacno a efektívne prerobiť starý kotol na plne automatický kotol na pelety

Nové emisné normy, komfort spojený so zabezpečením tepla v dome, a v neposlednom rade aj cena nás stále nútia hľadať alternatívy vo vykurovaní. Jedným veľmi výhodným riešením je aj prerobenie starého kotla na kotol na pelety.

Horáky na pelety PellasX sa dajú použiť v podstate pre každý typ kotla na tuhé palivo alebo kotla na vykurovací olej. Vďaka montáži horáka do jestvujúceho kotla získame moderné, plne automatické zariadenie bez potreby výmeny jestvujúceho kotla. V ďalšej časti si podrobne rozoberieme ako postupovať pri prestavbe.

ČO BUDE POTREBNÉ K PRESTAVBE KOTLA:

– Horák na pelety – v závislosti od druhu pelliet aky chceme spaľovať vyberieme horák. Horáky zo serie X-line a X-line Hybrid dokážu spáliť pelety v triede A1, A2. Rotačné horáky Revo si poradia s väčšinou peliet a agropeliet dostupných na trhu, majú funkciu samočistenia takže pri montáži takéhoto horáka bude jediným problémom pri prevádzke doplňovanie paliva do zásobníka

–  Regulácia – štandardne je regulácia dodávaná s horákom a je zahrnutá v cene. Avšak za príplatok vieme použiť regulátor s dotykovým panelom, dotykovým termostatom, pomocou modulu EcoNet vieme reguláciu pripojiť na internet. Použitím snímača teploty dostaneme plnohodnotnú ekvitermickú reguláciu. Modul B nám znovu dokáže rozšíriť reguláciu o ďalšie vykurovacie okruhy.

– Podávač paliva – štandardne je dodávaný v dĺžke 2 m, ale samozrejme že je možné ho predlžiť. Podávač paliva je vždy zahrnutý v cene horáka. – zásobník na pelety – dodávajú sa s objemom 300, 600, 1200 litrov v závislosti od toho ako často chceme doplňovať palivo. Zásobník paliva sa dá vyrobiť aj z rôzneho druhu nádob (sudy atď), avšak treba mať na zreteli protipožiarne opatrenia a tiež to že v nádobe bez kónického násypníka nám vždy ostane palivo ktoré nebude možné dopraviť do kotla

– Jestvujúci kotol – predpokladáme že ten už je namontovaný.  Nieje potrebný zásah do hydrauliky vakurovacieho systému. (nedoporučujeme montáž starého kotla a následne prerobenie nakoľko to je ekonomicky neefektívne).

V AKÝCH KOTLOCH SA DÁ NAMONTOVAŤ HORÁK:

– v kotloch na kusové drevo (Atack, Atmos, Atoma, Viadrus, Buderus, ainé)
– v kotloch na uhlie
– v kotloch na vykurovací olej
– v kotloch na zemný plyn – len ak tam je dostatčná spaľovacia komora, spravidla sa jedná o kotle s väčším výkonom
– pekárenske pece
– sušiarne
– pece na výrobu destilátov tradičnou metódou

Prestavba kotla ATMOS na peletový kotol

Pred samotnou montážou tiež treba zohľadniť veľkosť spaľovacej komory pre daný typ horáka, ťah komína a tiež možnosť použitia odťahového ventilátora u drevo-splyňujúcich kotlov

ČO ZÍSKAME NAMONTOVANÍM HORÁKA NA PELETY

-automaticky kotol, s automatickým štartom, podávaním paliva a pri horákoch REVO aj s automatickým čistením
– v závislosti od veľkosti zásobníka, raz za týždeň treba nasypať pelety do zásobníka. Čistenie popola raz za mesiac v závislosti od veľkosti popolníka a kvality peliet
– vyregulovanie procesu spaľovania vďaka modulácii výkonu. Kúrime len toľko koľko potrebujeme, pridaním snímača vonkajšej teploty máme možnosť ekvitermickej regulácie. V súvislosti s vyregulovaním sústavy dochádza tiež k jednotkovej úspore paliva. Oproti palivovému drevu ktorým kúrime len keď sme doma, docielime trvalý tepelný komfort, kde v noci netreba vstávať prikladať drevo.
– z kotolne sa nám stane čistejšia miestnosť vhodná na iné využitie.
– ekologické palivo, bez znečisťovania svojho okolia
– popol sa dá využiť ako hnojivo v záhrade
– možnosť ovládania systému cez internet (potrebný modul EcoNet)
– pelety nemusíte 2-3 roky uskladňovať ako napríklad palivové drevo. Ušetrené peniaze môžete použiť na niečo iné

Vďaka prerobeniu kotla na pelety už nebudete musieť ráno vstávať do studeného domu a neustále kontrolovať či vám v kotle nevyhaslo, následne čistiť kotol a znovu rozkurovať, a všade dookola dym a prach. Už nebudete musieť neustále čistiť kotol od sadzi, popol z peliet je vo forme drobného prášku ktorý sa dá jednoducho metličkou vyčistiť.

Ak sa napríklad obávate že váš kotol je už pristarý na prestavbu a máte obavu že už onedlho praskne, kľudne môžete v budúcnosti horák preložiť do nového kotla, tým pádom si rozdelíte financovanie v čase teraz kúpite horák a keď praskne kotol tak kúpite novy kotol.

Pred pristúpením k prestavbe kotla nás kľudne kontaktujte, poradíme a vyberieme ten správny horák a postup prestavby.